اخذ مجوز بهداشت برای محصولات غذایی و ارایشی وارداتی و تولیدی

بطور کلی اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو برای سه گروه محصولات الزامیست :

که همه سه گروه محصول نیز به دو گروه تقسیم میشوند:

این موسسه آمادگی خود را جهت اخذ مجوز بهداشت برای هر 6 گروه محصول در کوتاهترین زمان ممکن اعلام میدارد .


گواهی حلال

مسلمانان با داشتن حدود ۲۸ درصد جمعیت جهان یکی از بزرگترین بازارهای مواد غذایی در جهان را تشکیل می دهند و با توجه به مقررات دین اسلام در ارتباط با غذا و تقسیم غذا به دو دسته حلال و غیر حلال نیاز به استانداردی در ارتباط با وضعیت غذا از نظر حلال و غیر حلال بودن به شدت احساس می شد با توجه این نیاز مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی ( ICRIC ) از خانواده سازمان کنفرانس اسلامی با توجه به این ضرورت اقدام به تدوین دستور العملی برای فرآیند صدور گواهینامه های حلال در کشورهای مختلف جهان نمود.

حلال به غذاهایی گفته می‌شود که در دین اسلام مصرف آنها مجاز است. حلال همچنین عنوان مجموعه‌ای از نام نشان‌های تجاری (برند) است که بر محصولات غذایی درج می‌شود. این نام برگرفته از معنی غذای حلال است که در دین اسلام آمده است و اولین بار محصولات غذایی حلال در کشور مالزی بوجود آمده است. در چند سال اخیر این علامت تجاری غذایی بصورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا معرفی شده‌است به‌طوریکه در کشور‌های غیر اسلامی نیز از استقبال خوبی برخوردار شده است

در سال ۱۹۹۷ این استاندارد برای اولین بار در سطح بین المللی مطرح و تعریف غذای حلال در آن انجام شد در این آیین نامه نه تنها تولید و فرآوری محصولات مشمول قوانین حلال می گردد بلکه حمل و نقل ، نگهداری، ذخیره سازی، و هر وسیله و ابزاری که به نوعی در این فرآیند دخیل است را شامل می شود.

در حال حاضر برند حلال گستره وسیعی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود از آن جمله می توان به تولیدات دارویی ، بهداشتی و آرایشی و حتی فعالیت های مانند بانکداری ، مسافرت و توریسم اشاره کرد.

امروزه علامت حلال علاوه بر اینکه مورد توجه مسلمان است در بین سایر ادیان نیز به علت سلامت و کیفیت مواد غذایی مورد توجه قرار گرفته است.

در سال ۲۰۰۵ ارزش بازار جهانی فعالیت های اقتصادی حلال اعم از غذایی و غیر غذایی حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار بوده ولی در سال ۲۰۰۹ این رقم به حدود ۲۸۵۰ میلیارد دلار رسیده است. که ارزش بازار جهانی غذای حلال بالغ بر ۸۹۵ میلیارد دلار ۴/۳۱ درصد از فعالیت های اقتصادی حلال تشکیل می داده.

در حال حاضر رقابت شدیدی بین کشورهای مسلمان و غیر مسلمان در جهان وجود دارد اما کشور مالزی در این میان جز پیشتازان می باشد جالب اینکه نشان حلال بعد از مالزی بیشترین استفاده و تولید را در کشورهایی مانند انگلستان و فرانسه دارد کشور بزیل به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان گوشت و محصولات غذای در جهان است اکنون حدود ۷۰ درصد صادرات مرغ منجمد و ۳۲ درصد صادرات گوشت قرمز خود را با نشان حلال انجام می دهد و امریکا ۸۰ درصد صادرات گوشت گاو خود را با برند حلال به کشورهای اسلامی انجام می دهد این رقم برای کشورهای مانند نیوزلند حدود ۴۰ درصد و استرالیا حدود ۶۷ درصد می باشد.اخذ مجوز تجهیزات پزشکی

بطور کلی اخذ مجوز از سازمان تجهیزات پزشکی برای دو گروه محصول الزامیست

  1. توسط تولید کنندگان داخلی تولید میشوند

  2. وارداتی هستند

که بسته به نوع محصول و مکان بکارگیری و میزان خطری که برای سلامتی انسان دارند دارای کلاس خطر خاصی هستند و برای هر یک کلاس خطری خاص تعریف میشود .

انجام کلیه امور مربوط به اخذ مجوز تجهیزات پزشکی خود را به کارشناسان مجرب این موسسه بسپارید تا در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به اخذ آن اقدام گردد .


FDA

سازمان غذا و داروی آمریکا FDA) Food and Drug Administration) یکی از آژانس‌های وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده، یکی از بخش‌های اجرایی ایالات متحده است. FDA مسئول حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق تنظیم و نظارت بر ایمنی مواد غذایی، محصولات تنباکویی، مکمل‌های غذایی، واکسن، تزریق خون، دستگاه‌های پزشکی، دستگاه‌های ساطع اشعه الکترو مغناطیس (ERED) ، محصولات دامپزشکی و لوازم آرایشی است.

مدرک FDA یک گواهینامه بین المللی است که از طریق سازمان دارو و غذای آمریکا جهت تولید‌کنندگان محصولات غذایی، دارویی و پزشکی سرتاسر جهان صادر می‌شود. این مدرک به منزله به رسمیت شناختن شرکت تولید کننده توسط FDA در خصوص بهداشتی بودن و سلامت عمومی محصولات آن شرکت بوده و حکم مجوز ورود محصولات آن شرکت را به آمریکا دارا است.

همچنین این گواهینامه با توجه به شناخته شده بودن نام FDA آمریکا برای کلیه کشور‌های جهان و جایگاه این سازمان در تبیین و ارائه استاندارد‌های مربوط به محصولات غذایی و دارویی می‌تواند نقش بسزایی در جلب نظر مشتریان خارجی و داخلی جهت صادرات و فروش داشته باشد

خدمات قابل ارائه در این حوزه عبارتند از :

اخذ گواهینامه FDA برای شرکتهای غذایی و دارویی در کوتاهترین زمان ممکن .